top of page

CBCT - 3D CT rentgen

CBCT (Cone Beam CT)​ 

CBCT rentgen je zobrazovací zařízení, jehož hlavní funkcí je vytváření 3D projekcí předem určené oblasti v ústní dutině pacienta. Rozdíl oproti klasickému „nemocničnímu“ CT je ve zdroji záření a v detekci záření. 

​Planmeca ProMax 3D Classic používá rentgenový svazek ve tvaru pyramidy (CB = Cone Beam = kuželovitý paprsek), který skenuje zvolenou cílovou oblast v jediném půlkruhovém snímání. To je opakem oproti CT přístroji, který skenuje axiální vrstvy ve vícenásobném kruhovém snímání.

CT retin zub.jpg

Během snímkování je každý snímek vytvořen použitím krátkého rentgenového pulzu, oproti kontinuálnímu záření u CT. Celkový čas skenování je 18 vteřin pro jeden objem, ale efektivní expoziční čas je pouze 3 vteřiny.

Využití v chirurgii

Hlavní výhodou 3D technologie na rozdíl od konvenčních 2D technologii je, že si operatér může přesně předem přesně prověřit složité anatomické struktury, které jsou například v okolí schovaných zubů moudrosti. Těmito anatomickými strukturami je například v dolní čelistní nerv, inervujíc bradovou oblast. Dále má jasnou představu o velikosti, počtu a průběhu zubních kořenů. Na 2D snímku je pouze vidět, že tam nerv někde v blízkosti zubu je, ale není patrné zda jde před zubem, skrz zub, nebo za ním. Zubní kořeny bývají často v zákrytu, takže se operatér jenom domnívá, že by tam mohl být.

 Díky této přesné 3D diagnostice lze předejít zbytečným nepříjemným komplikacím a operatér má dopředu jasnou představu jak daná situace vypadá a jakým nejefektivnějším způsobem zákrok provést.

Využití v implantologii

Pro diagnostiku a plánování v dentální implantologii se nedoporučuje použití a vyhodnocování dat pouze z OPG snímků. Pro správné a bezpečné naplánování je velmi důležité znát tvar kosti a 3 rozměry kosti - výšku kosti a šířku kosti ve 2 směrech (příčném + podélném). Podle 2D snímku z OPG nelze přesně stanovit ani tvar kosti a ani jeden z 3 rozměrů kosti. Důvodem je zkreslení dané zvětšením panoramatického dvojrozměrného snímku. Tímto mohou vznikat nepřesnosti a s nimi spojená zdravotní rizika. Zde uvádíme 3 z mnoha případů rizik spojených s nepřesností snímků. 

1. Při implantaci v dolní čelisti nelze pomocí OPG snímku zaručit zachování bezpečné vzdálenosti od nervového kanálu ani jeho průběh v dolní čelisti. 

2. Při implantaci v horní čelisti nelze na základě OPG snímku zjistit výšku zbytkové kosti potřebnou při dostavbě kosti (tzv. sinus lift), v důsledku projasnění ostatních lebečních struktur způsobujících zkreslení.

3. Zkreslení jednotlivých rozměrů, tvarů a vzdáleností v obou čelistech. 

Implantologický výkon pouze na základě OPG snímku představuje velké množství vážných rizik, která se mohou projevit již při samotném implantologickém výkonu, ve fázi hojení, ale i s delším časovým odstupem a tím způsobit někdy i vážné zdravotní komplikace. Implantologické ošetření by mělo být vždy provedeno na základě 3D diagnostického vyšetření pomocí CT nebo CBCT přístroje! 

CBCT vyšetření je součástí každého chirurgického zákroku v této stomatologické praxi.

 

Bude Vám proveden 3D CT rentgenový snímek pro Vaše účely, nebo účely vašeho ošetřujícího lékaře. Snímek je přenosný a bude nahrán na flash disk, který je v ceně vyšetření
3D - CT (CBCT technologie)
10 min
Kč790
Bude provedeno CBCT ošetření, předběžná modelace implantátu na 3D skeletu. Ošetřovaný bude seznámen s problematikou implantace a dalšími možnostmy ošetření.
Vstupní implantologická konzultace
20 min
Kč2520
bottom of page